SSL SIK SORULANLAR(SSL Bilgi Bankası)

Ssl sertifikalar ile ilgili ayrıntılı bilgilere sık sorulan sorular sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan farklı sorular için 0850 333 4678 numaralı telefonumuzdan veya sitemizin iletişim bölümünden teknik destek ekibimize ulaşabilirsiniz.

SSL Sertifika Nedir?

"Secure Sockets Layer" kısaltması olarak adlandırılan SSL ,Sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan veren standartlaşmış bir teknolojidir.

SSL Sertifika Özellikleri Nedir?

- Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar
- Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder
- İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular
- Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır

SSL Nasıl Çalışır ?

SSL Public Key/Private Key adı verilen anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme yöntemidir..SSL çalışma mantığını şöyle açıklayalım:
SSL şifrelemesinde 2 adet anahtar kullanılır. Bu anahtarlar, dijital olarak kodlanmış yazılımdan başka bir şey değil!… Ve bir anahtarın kilitlediği veriyi, sadece diğeri açabiliyor.

Elektronik sertifika sağlayıcı firmaların verdiği hizmet tam olarak nedir ?

Sertifika sağlayıcı firmaların ilk görevi,SSL fonksiyonunun çalışabilmesi için gerekli servisi sağlamaktır.Bu servisi kabaca şu şekilde açıklayabiliriz.

- Kullanıcı güvenli web sitesine giriş yaptığında sunucu ile tarayıcı arasında SSL oturumu başlatılır. Sunucu tarafından, tarayıcıya fonksiyonun çalışabilmesi, yani oturum açıldıktan sonra artık göndericeği şifrelenmiş verilerin açılabilmesi için ihtiyaç duyacağı anahtarları nereden ve ne şekilde alacağını bildirir.

- Sertifika sağlayıcı firma, talebin geldiği adresi doğrular var tarayıcıya gerekli anahtarları gönderir. - Bu aşamadan sonra tarayıcı sunucudan gelen verileri elindeki anahtarlarla çözer yada sunucuya göndereceği verileri sunucunun çözebileceği şekilde şifreleyip gönderir.

- Eğer SSL anahtarlarınının talep edildiği adres ve diğer kriterler doğru değil ise yada sertifikanın süresi dolmuş ise tarayıcı ihtiyacı olan anahtarları alamaz, dolayısıyla güvenli oturum doğru şekilde başlamaz ve sertifika geçersiz uyarısıyla karşılaşılır.

Hangi SSL Sertifikasını Almalıyım?

SSL Sertifikalar web sitesi ile kullanıcı arasındaki bilgi güvenliğini sağlar. Bu güvenliği sağlarken kullanıcı ile web sitesi arasındaki iletişimi şifreler. Şifreleme işleminin güvenlik derecesi bit ile ölçülür.

Şuan webkur'dan alacağınız en uygun fiyatlı ssl ürünü bile bağlantıyı 256 bit ile şifrelemektedir. daha yüksek özellikteki ssl ürünlerinin farkı ise ssl şifreleme ile ilgili oluşabilecek bir bilgi açığında (ki bu imkansız denilebilir) sunulan sigorta bedelinin yüksek olmasıyla ilgili ve sertifikanın ayrıca prestij sunmasıyla ilgilidir.

Wilcard sertifika nedir?

SSL sertifikası bir domain için geçerlidir (örnek: websiteniz.com) Wilcard sertifikalar aynı site içinde istediğiniz kadar alt domainler içinde çalışabilir sertifikalardır.Bu sertifikaları sitesinin alt domainlerinde sertifika kullanmak isteyenler tercih edilebilir

Yeşil çubuklu sertifikalar nedir? (Extended Validation)

Yeşil adres çubuğu sunan sertifikalar (EV sertifikalar) diğer sertifikalardan ayrılarak browserlarda oluşan yeşil adres çubuğu sayesinde daha fazla güven vermektedir.
yeşil çubuk

Bankalar hangi SSL sertifikasını kabul eder?

SSL sertifikaların hepsi aynı işlemi yapmaktadır. Ancak aksi bir durum için sağladıkları sigorta bedelleri ve markaları ve özelliklerine göre (Wilcar, EV gibi) fiyat farkları vardır. Bankalar şuan sitemizde bulunan en uygun fiyatlı SSL sertifikaları kabul etmektedir.

Hangi SSL Sertifikasını Almalıyım?

SSL Sertifikalar web sitesi ile kullanıcı arasındaki bilgi güvenliğini sağlar. Bu güvenliği sağlarken kullanıcı ile web sitesi arasındaki iletişimi şifreler. Şifreleme işleminin güvenlik derecesi bit ile ölçülür.

Şuan webkur'dan alacağınız en uygun fiyatlı ssl ürünü bile bağlantıyı 256 bit ile şifrelemektedir. daha yüksek özellikteki ssl ürünlerinin farkı ise ssl şifreleme ile ilgili oluşabilecek bir bilgi açığında (ki bu imkansız denilebilir) sunulan sigorta bedelinin yüksek olmasıyla ilgili ve sertifikanın ayrıca prestij sunmasıyla ilgilidir.

10000$ Sigorta nedir?

Sertifika Dijital kimliğinizi belgeler, bu kimlik bir şekilde 3. kişiler tarafından usülsüz kullanıldığı taktirde (Çalıntı halleri ...vb) 10000$ ye kadar sigortalıdır. Ancak bu durumun oluşabilmesi için özel anahtarınızın ve sertifikanızın başkaları tarafından ele geçirilmesi gerekmektedir. Bu tip bir durumun oluşması normal şartlar altında mümkün değildir.

SSL Sertifikam ne kadar zamanda tarafıma gönderilir?

RapidSSL ve ComodoSSL için tarafınıza gönderilen mesajı onayladıktan sonra işlemler yaklaşık 10-15 dk. sürmektedir. Belge gerekiren diğer sertifika ürünleri için bu süreç 2-3 gün kadar sürebilmektedir.

Hosting hizmetini sizden almıyorum nasıl bir altyapıya ihtiyacım var?

Servis sağlayıcınız web siteniz için web sunucusu üzerinde SSL desteği sağlamalı ve sizin web siteniz için özel bir IP adresi tahsis etmelidir, gerekli altyapı için mevcut servis sağlayıcınızdan destek almalısınız.

Yeşil adres çubuğu için hangi sertifikayı almalıyım?

Yeşil adres çubuğu sadece EV ibareli sertifikalarda sağlanmaktadır. Yeşil adres çubuğu (EV SSL) sadece IE 7 ve 8, FireFox 3, Opera 9.5, Safari 3.2, Google Chrome 1.0 ve üzeri tarayıcılarında desteklenmektedir.

Extended Validation (EV) sertifikaları GeoTrust True Bussiness ID + EV ve Verisign Secure Site + EV ve Thawte markalarında mevcuttur.

EV Sertifika alınabilmesi için kuruluşun en az 2 yıldır faaliyette olduğunu gösterir resmi belge sağlaması zorunludur.

RapidSSL hangi web sunucularını destekliyor ?

RapidSSL bilinen bütün popüler web sunucularını desteklemektedir.

Cpanel SSL Kurulumu

İlk olarak cpanel girşi yaparak SSL manager e tıklayınız. Aşağıdaki görselde tıklamanız gereken yer kırmızı çerçeve ile belirtilmiştir.Daha sonrasında, Private Keys (KEY) sekmesini göreceksiniz. Zaman kaybetmeden tıklayınız. Tıklamanız gereken kısım için aşağıda bir görsel bulunmaktadır. Kırmızı çerçeve ile belirtilen alana tıklayarak işlemlere devam edebilirsiniz.Tıkladıktan sonra karşınıza tıpkı aşağıdaki görselde yer alan şekilde bir pencere açılacaktır. Sayfanın en altına inecek olursanız domainlerinizin listelendiği yeri bulacaksınız. Aşağıdaki görsel de kırmızı çerçeve ile gösterilmiştir.SSL serfikasını aktif etmek istediğiniz domaini seçtikten sonra Generate butonuna basarak kodunuzu oluşturuyorsunuz. Cpanel size bir kod verecektir. Aşağıdaki görselde örnek kod penceresinin ekran görüntüsü yer almaktadır.Cpanel tarafından oluşturulan ve sadece oluşturduğunuz alan adına özel olan bu kod sayesinde bir çok işlemi yürütebileceksiniz. Bu kodu bir notpad içerisine yapıştırınız. Size daha sonra da lazım olacaktır. Evet kodu kopyaladıktan sonra, sayfanın en alt kısmında yer alan Return to SSL Manager linkine tıklayarak SSL manager a geri gidiyoruz. İşlemlerimiz henüz bitmedi çünkü.Sayfada yer alan ve kırmızı çerçeve ile belirtilmiş olan sekme, yani CertificateSigning Requests ( CSR ) sekmesi ile işlemlere devam ediyoruz. Çerçeve ile belirtilen sekmeye tıkladıktan sonra karşımıza tıpkı aşağıda yer lan görseldeki gibi bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede sizden istenilen tüm bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Lütfen büyük bir titizlik ile bu bilgileri doğru bir şekilde giriniz.Bu bilgileri doldururken, hotmail ya da msn gibi e-mail adresleri girmeniz çok saçma olacaktır. Zeten kabul de edeceğini sanmıyorum. Size ait olan bir web sitesinde oluşturulan e-mail adresinizi girebilirsiniz. Ardından Generate tuşuna basarak, tıpkı aşağıda yer alan penceredeki gibi bir CSR koduna sahip olmuş olacaksınız. Bu kod ile SSL sertifikasını alacak olduğunuz yerde sipariş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

© 2012 WEBKUR, Tescilli Markadır. Tüm hakları saklıdır
Fiyatlarımıza KDV Dahil Değildir, sipariş esnasında eklenmektedir
Bize Ulaşın:
Çağrı Merkezi : 0850 333 (HOST)4678
Adres: İnönü Caddesi No:173 Bahçelievler/İZMİR